Archiwum

Pracownik nie lubi pracy

Infowire

„Pracowników nielubiących pracy łatwo rozpoznać po rezultatach realizowanych zadań. Alarmujące bywa też zachowanie. Osoby będące typem samotnika, niebiorące udziału w życiu firmy i doprowadzające do konfliktów prawdopodobnie są mniej zmotywowane niż reszta załogi” – mówi serwisowi infoWire.pl Justyna Piesiewicz, założyciel i prezes zarządu firmy IACL. W takiej sytuacji dobrze zacząć od rozmowy. Może się okazać, […]

Dwie trzecie Polaków nie lubi swojej pracy

innpoland.pl

Pracownik, który nie lubi swojej pracy, unika jej. Nie jest efektywny ani wydajny, nie chce brać udziału w życiu firmy. Często jest typem samotnika, nieobce są mu konflikty. Można go doskonale poznać po wynikach, a raczej po ich braku.

Idealny model pracy dla firm i pracowników

innpoland.pl

ROWE, czyli Results-Only Work Environment to praca, w której o miejscu i czasie decyduje pracownik. Jak wykazały badania, taki model zwiększa zaangażowanie i wydajność. A jednak do tej pory niewiele firm zdecydowało się na jego wdrożenie – czytamy w serwisie pulshr.pl.

Praca zdalna, elastyczny czas i efektywność.

Puls HR

Praca, w której o miejscu i czasie pracy decyduje pracownik, brzmi jak marzenie. Model zarządzania poprzez rezultaty ROWE (Results-Only Work Environment) daje taką możliwość, jednocześnie zwiększając zaangażowanie i wydajność wśród załogi. A jednak niewiele firm zdecydowało się na wdrożenie systemu. Dlaczego?